Deneme Veri Tabanı Bilgi - Yardım
AdisInsight

İlaç araştırma ve geliştirme, hastalık tedavisi ve karar alma alanlarında bilimsel verilere dayalı bir veri tabanıdır. AdisInsight ticari geliştirme sürecinde olan ilaçlar, klinik denemeler, anlaşmalar ve güvenlik profilleri konularındaki bilimsel bilgileri sunmaktadır..

Birkhäuser Building Types Online (De Gruyter)

Building Types Online, mimari tasarım alanında araştırma yapanlar ve uygulayıcılar için tasarlanmış veri tabanıdır. Birkhäuser yayınevinin uluslararası düzeyde takip edilen mimari kitaplarına, alanlarında uzman yazar ve editörlerin bilgi ve tecrübesine ve çizimlerin teknik kalitelerine dayalıdır. Birkahuser’ın bina çeşitleri kaynağının içeriğine eşsiz, oldukça esnek ve detaylı tarama, görüntüleme ve erişim seçenekleri sunar.

(Deneme Erişim Süresi: 30 Nisan 2017) 

Communication Source

Kitle iletişimi, iletişim teorisi, dil bilimleri, kurumsal iletişim, fonetik, konuşma patolojisi gibi iletişim ve medya alanındaki çalışmaları kapsayan veri tabanı olup;

•    750 tam metin dergi
•    1,100’den fazla temel kaynağın bibliyografik kayıtları ve özetleri
•    Yaklaşık 10,000 terim içeren konuya özel ve taranabilir konu terimleri sözlüğü
•    1900’e kadar uzanan içerik sunmaktadır.

(Deneme Erişim Süresi: 15 Mayıs 2017)

Education Source

Education Source veri tabanı, dünyadaki önemli eğitim dergilerini içerisinde bulunduran temel danışma kaynağı olup;

• 2,000’den fazla tam metin akademik dergi içerir;

• 3,600’den fazla dergiyi özetleriyle birlikte indeksler;

• 550’den fazla kitap ve monograf içerir;

• 2,300’e yakın eğitim ile ilgili konferans bildirisi ile

• Türkiye kaynaklı eğitim bilimleri dergileri ve daha birçok kaynak içermektedir.

(Deneme Erişim Süresi: 15 Mayıs 2017)  

Embase

Embase, 31 milyondan fazla indeksli kayıt ve 8.500'den fazla indeksli hakemli biyomedikal dergi ile 1947'den günümüze kadar dünyanın en önemli biyomedikal literatürünü kapsayan güncel bibliyografik bir veri tabanıdır. Farmakoloji, farmasötik bilimi ve klinik araştırmalar hakkında derinlemesine bilgi içermektedir. İçeriğinde 6000'den fazla konferansta endekslenen 2,1 milyondan fazla konferans özeti mevcuttur. MEDLINE®'ın içeriğinde yer alan tüm başlıkları kapsamaktadır ve MEDLINE'dan ulaşılamayan, güncel olarak indekslenmiş 3000'e yakın dergiye daha erişim sağlamaktadır.

* Arama sonuçlarında, yayının tam metnine doğrudan ulaşım sağlayan link mevcuttur (Tam metne erişim ilgili kaynağa erişimin açık olup olmamasına bağlıdır).

(Deneme Erişim Süresi: 31 Mart 2017) 

Gale – Cengage Learning Dijital Koleksiyonları

Archives Unbound- Türkiye ve Ortadoğu Koleksiyonları : Mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu`nun son dönemlerini ve genç Türkiye’ye ait İngiliz ve Amerikalı diplomatların raporlarından oluşan bir koleksiyondur. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Anadolu coğrafyasının son 200 yılına ışık tutan bir arşiv koleksiyonudur.

NewsVault (The Times & The Economist & Financial Times) : The Times, The Economist, Financial Times gibi gazetelerin yanında tüm dünyanın yakından takip ettiği 18  farklı gazete koleksiyonu ve 12 milyondan fazla dijitalleştirilmiş tıpkı basım sayfayı kapsamaktadır.

The Times Digital Archive 1785-2010 : The Times, tarih, kültür, edebiyat, ticaret, politika ve çok daha fazla konuda araştırma yapmak için temel bir kaynaktır.

The Economist Dijital Arşiv 1843-2012 : Araştırmacıların kıtalar arası politik ve ekonomik trendleri karşılaştırmasını, 19., 20. ve 21. yüzyılın büyük ekonomik olayları hakkında güvenilir araştırmalar yapmalarını sağlar.

The Illustrated London News 1842-2003 : Dünyanın ilk resimli haftalık gazetesi olarak modern dünyanın ve İngiltere`nin günlük yaşamına ve anıtsal olaylarına ait görsel bilgi sunmaktadır. Sosyal tarih, moda, tiyatro, medya, edebiyat, grafik tasarım ve politikanın yanı sıra soybilim ile ilgilenen araştırmacılara da geniş bir konu yelpazesi sunar.

State Papers Online 1,2,3&4 (1509-1714)İngiliz erken modern tarih araştırmaları için çığır açan bu dört bölümlü koleksiyon, her konudaki yazışmaları, raporları, genelgeleri, parlemantonun kanun tasarılarını, büyük elçilerin ve diğer önemli tüm devlet memurlarının yazışmalarını içermektedir.

Making of the Modern Word 1&2 (1450-1914)Siyaset, uluslararası ilişkiler, çalışma ve toplumsal hareketlerin batı dünyasının gelişmesi ve yayılması üzerindeki etkisini içermektedir.

Eighteenth Centrury Collections Online (ECCO) 1&2  : 18.yy ile ilgili araştırma yapan araştırmacılara başta İngiltere ve Amerika olmak üzere edebiyat, tarih, din, felsefe, hukuk ve diğer sosyal bilim dallarında tüm dünyadan 184.000 ciltten fazla eser sunmaktadır.

Times Literary Supplement Historical Archive, 1902-2012 : 1902 yılından bu yana önde gelen yazar ve düşünürlerin çalışmaları ile güncel tiyatro, sinema, müzik ve sergileri incelemektedir. 

(Deneme Erişim Süresi: 23 Nisan 2017) 

IUPAC Standards Online (De Gruyter)

IUPAC Standards Online, IUPAC’ın Pure and Applied Chemistry (PAC) dergisinden alınan standart ve önerilerinden yola çıkarak oluşturulmuş bir veri tabanıdır. IUPAC, bağlayıcı kimya alanındaki bilim insanları, patent avukatları, toksikologlar, çevre bilimciler, mevzuatla ilgilenenler vb. için uluslararası düzeyde bağlayıcı olan standartları belirlemekten sorumlu organizasyondur. “Standartlar”, terimler, standart değerler, yöntemler, bileşim ve malzemeleri adlandırmadaki kurallar, periyodik tablodaki elementlerin isim ve özellikleri ve benzeri pek çok tanımı içerir. 

(Deneme Erişim Süresi: 30 Nisan 2017) 

Kanunum

Tüm temel mevzuat (Kanun, KHK, mülga arşivi), tüm Anayasa Mahkemesi kararları, 1.700.000'e yakın Yargıtay kararı, 75.000'e yakın Danıştay kararı, 20.000'e yakın Sayıştay kararını sunan veri tabanıdır.

(Deneme Erişim Süresi: 01 Mayıs 2017) 

MEDLINE Complete

MEDLINE Complete , tıp alanında birincil danışma kaynağı olan MEDLINE'da indekslenen 2500 dergiyi “tam metin” olarak içermektedir. Tam metin kapsamı 1865’li yıllara kadar uzanan MEDLINE Complete tıbbi literatür açısından eksiksiz bir araştırma aracıdır. Tıp ana konu başlığı olup ilgili diğer disiplinler olan Eczacılık, Hemşirelik, Veterinerlik ve Hasta Bakımı Yönetimi ile ilgili de önemli dergileri tam metin sunmaktadır.

(Deneme Erişim Süresi: 15 Mayıs 2017) 

Nano Online (De Gruyter)

Nano Online, nanoteknoloji alanında geniş bir içerik sunar. Fizik, kimya, malzeme bilimi, mühendislik ve tıp da dahil olmak üzere ilgili tüm alanların araştırma sonuçlarına kolayca erişmenizi sağlar. Veri tabanı 1.000’in üzerinde giriş (15.000’in üzerinde sayfa) içermektedir ve yıllık olarak ortalama 250 giriş ile güncellenmektedir.

(Deneme Erişim Süresi: 30 Nisan 2017) 

Sociology Source Ultimate

Sociology Source Ultimate cinsel kimlikten ayrımcılığa, evlilik ve aileden demografiye, ekonomik gelişimden siyasi sosyolojiye, din ve sosyo-kültürel antropolojiye kadar uzanan konu kapsamında 1,000’den fazla tam metin dergi içerir.

(Deneme Erişim Süresi: 15 Mayıs 2017) 

TURCADEMY

Turcademy, Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla  geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur.
 
Turcademy ilk aşamada ülkemizde akademik yayıncılık alanında öncü olan Anı Yayıncılık, Gazi Kitabevi, Palme Yayıncılık, Pegem Akademi ve Seçkin Yayıncılık gibi yayıncılara ait mühendislik, doğa bilimleri, sağlık, sosyal ve beşeri bilimler konu başlıklarında yer alan yaklaşık 2.500 kitaba tam metin erişim sağlamaktadır.