Çalışma Saatleri ile İlgili Sorular

Kütüphane hangi saatlerde açık?

Akademik Dönem
  Kütüphane Ödünç Verme Kütüphanelerarası İşbirliği Okuma Salonu
Pazartesi-Cuma 08:30-17:30 08:30-17:30 08:30-17:30 08:30-17:30
Cumartesi Kapalı Kapalı - Kapalı
Pazar Kapalı Kapalı - Kapalı

 

Yaz Dönemi
  Kütüphane Ödünç Verme Kütüphanelerarası İşbirliği Okuma Salonu
Pazartesi-Cuma 10:00-16:00 10:00-16:00 10:00-16:00 10:00-16:00
Cumartesi Kapalı Kapalı - Kapalı
Pazar Kapalı Kapalı - Kapalı

Kitap ödünç almak için üye olmak gerekli midir? Üyelik için ne yapmam gerekiyor?

Kimler üye olabilir?

Gazi Üniversitesi Öğrenci, Akademik ve İdari Personeli üyemiz olabilir.

Üyelik için gerekli belgeler nelerdir?

Gazi Üniversitesi kimliği.

Bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır, hizmetlerimiz ve üyelik için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Her yıl yeniden üye olmam mı gerekir?

Evet, her yıl yeni kimlik veya öğrenci belgenizle kütüphaneye gelerek üyeliğinizi güncellemeniz gerekir.

Kitap Arama, Ödünç Alma ve Uzatma İşlemleri İle İlgili Sorular

Üniversiteye yeni kayıt oldum. Kütüphaneyi nasıl kullanabilirim?

Gazi Üniversitesi’ne yeni kayıt yaptıran öğrenciler, öğrenci kimlikleriyle Kütüphanemizin Ödünç Verme Birimi'ne başvurduklarında üye olarak kütüphaneden ödünç kitap alabilirler. Daha fazla bilgi için, 0312 202 29 40 – 0312 202 29 41 no'lu telefonları arayabilirsiniz.

Aradığım kitabı nasıl bulabilirim?

Kütüphane giriş katında bulunan tarama bilgisayarlarından ve kütüphane web sayfasından aradığınız konu, yazar, kitap adı, seri adı veya anahtar kelime girerek tarama yaptığınızda bulabilirsiniz.

Kaç kitap ödünç alabilirim?

Akademik personel  20 kitabı 2 ay  süreyle, lisans öğrencileri 5 kitabı 15 gün süreyle, doktora öğrencileri 10 kitabı 1 ay süreyle, yüksek lisans öğrencileri 8 kitabı 1 ay süreyle, idari personel 6 kitabı 15 gün süreyle ödünç alabilirler. Ödünç alma işlemleri Gazi Üniversitesi okul kimliği ile yapılmaktadır.

Ciltli dergi ödünç alabilir miyim?

Ciltli dergi ödünç alamazsınız.

Kütüphanemizde mevcut olmayan kitaplara nasıl ulaşabilirim?

Kütüphanemizde mevcut olmayan kitapları kütüphanelerarası ödünç verme hizmeti ile getirtebilirsiniz. Bu hizmetten yararlanabilmek için, kitabın veya kitapların koleksiyonumuzda olup olmadığından basılı ve elektronik katalog taraması yaparak emin olunuz. Kütüphanemizde yoksa kitap veya kitapların hangi kütüphanede olduğunu www.toplukatalog.gov.tr adresinden tarayarak öğreniniz ve Kütüphanelerarası İşbirliği Birimi’ne başvurunuz. İstekleriniz için Kütüphanelerarası İşbirliği Sistemini kullanabilirsiniz. Bu hizmetten sadece akademik personel yararlanabilir.

Ödünç alınmış bir kitabı kendi adıma ayırtabilir miyim?

Eğer kitap başka biri tarafından ödünç alınmış ise, kütüphane girişinde bulunan tarama terminalleri ve Kütüphane web sayfası kullanılarak ayırtma yapılabilir. Ayırtılan kitap iade edildikten sonra 3 gün süre ile Ödünç Verme Birimi'nde sizin için bekletilir.

Ödünç aldığım kitabın süresini uzatabilir miyim?

Tüm kullanıcılar, kitap başkası tarafından ayırtılmamış ve üzerinde iade süresi geçmiş kitap yoksa kitap sürelerini uzatabilirler. Uzatma işlemleri kitabı kütüphaneye getirerek, faks ya da Kütüphane web sayfasından yapılabilir.

Ödünç alma-iade işlemleri nerede yapılmaktadır?

Kütüphanemiz giriş katındaki Ödünç Verme Bölüm bankosundan yapılmaktadır. Ayrıca kütüphane giriş katındaki 3 adet self-check den de ödünç-iade ve uzatma işlemlerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

Başka bir üniversitede araştırma görevlisiyim. Kitap ödünç alabilir miyim?

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla en fazla 5 kitabı 1 ay süreyle ödünç alabilirsiniz. Mensubu olduğunuz kurumun kütüphanesinden alacağınız onaylı ve yeni tarihli kütüphanelerarası işbirliği formu, 1 fotoğraf ve kimlik belgenizle geliniz.

Elektronik kitapları nasıl kullanabilirim?

Kütüphane web sayfasından “Elektronik Kitaplar” başlığı altında tarama yaparak kullanabilirsiniz.

Genel Katalog İle İlgili Sorular

Yer numarası nedir?

Yer numarası, kitabın kataloglanarak konusuna göre rafta kolay bulunmasını sağlayan  numaradır. Bu sistem sayesinde, aynı konudaki kitapları raflarda bir arada görebilirsiniz.

Gazi Merkez Kütüphane kataloğuna kampus dışından da erişebilir miyim?

Evet. Kütüphane katalog sayfasına http://www.lib.gazi.edu.tr adresinden “Katalog Tarama” ve “Kullanıcı İşlemleri” linklerini kullanarak erişebilirsiniz.

Elektronik ve Basılı Kaynaklar İle İlgili Sorular

Aradığım derginin kütüphanede olup olmadığını (basılı ya da elektronik formatta) nasıl öğrenebilirim?

Kütüphanenin web sayfasında yer alan “Katalog Tarama” alanından dergi adı ile tarama yaptığınızda, aradığınız derginin kütüphanede olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Dergi basılı formatta mevcut ise “Holdings” alanından kütüphanede hangi yıl, cilt ve sayıların bulunduğu  bilgisine ulaşabilirsiniz. Dergi elektronik ortamda ise “Bağlantı” kısmındaki link ile derginin ana sayfasına ulaşabilirsiniz.

Elektronik dergilerin isimleri ile web sayfamızda bulunan “Elektronik Dergiler” başlığından da tarama yaparak dergilere erişebilirsiniz.

Konumla ilgili en uygun tam metin ya da bibliyografik veri tabanlarını nereden tarayabilirim?

Kütüphane web sayfasında “Veri Tabanları” başlığı altında abone olduğumuz veri tabanları ve açıklamaları mevcuttur. Bu açıklamalar doğrultusunda konunuza uygun veri tabanını belirleyerek taramanızı yapabilirsiniz.

Ayrıca web sayfasındaki “Elektronik Makale” başlığını ya da Gazi Search başlığını kullanarak, birden fazla veri tabanında, aynı anda taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Makale taraması nasıl yapılır?

Kütüphane web sayfasından “Veri Tabanları” sayfasına girerek makale taraması yapabilirsiniz. Veri tabanlarının yanında yer alan kullanım kılavuzlarından araştırmanıza uygun olan veri tabanlarının linkine tıklayarak her birinde tarama yapabilir ve araştırmanızla ilgili makalelere erişebilirsiniz.

Ayrıca web sayfasındaki “Elektronik Makale” başlığını ya da Gazi Search başlığını kullanarak, birden fazla veri tabanında, aynı anda taramanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Türkçe makale taraması nasıl yapılır?

Türkçe makale taraması için “Türkiye Makaleler Bibliyografyası” kaynağını kullanabilirsiniz. Bu kaynağın online versiyonuna,  Milli Kütüphanenin web sayfasındaki (http://www.mkutup.gov.tr) “ Bibliyografyalar” başlığı altında yer alan "Türkiye Makaleler Bibliyografyası" linkini kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ulakbim'in hazırladığı Türkçe veri tabanlarını http://uvt.ulakbim.gov.tr/uvt/ linkini kullanarak tarayabilirsiniz.

Ulakbim'in hazırladığı  bu veri tabanlarına, Kütüphanemiz ana sayfasında yer alan "Veri Tabanları" başlığından da erişebilirsiniz.

Atıf taramasını nasıl yapabilirim?

Atıf taraması için kütüphane web sayfasındaki ya da “Veri Tabanları” başlığı altındaki Web of Science linkine tıklayarak tarama yapabilirsiniz.

Web of Science veri tabanı kapsamında Science Citation Index Expanded, Social Science Citation Index ve Arts & Humanities Citation Index bulunmaktadır.

Atıf taraması için kullanılabilecek diğer bir veri tabanı da Scopus’tur. “Veri Tabanları” başlığı altındaki Scopus linkine tıklayarak da atıf taraması yapabilirsiniz.

Tarama sonucunda ulaştığım bibliyografik künyeden dergiye nasıl erişebilirim?

Aradığınız derginin kütüphanemizde bulunup bulunmadığını görmek için Katalog Tarama alanından “Dergi Adı” seçeneği seçilip isim yazarak tarama yapmanız gerekmektedir. Dergi basılı formda ise “Holdings” alanından derginin aradığınız yıl, cilt ve sayısının varlığını doğruladıktan sonra Kütüphanenin 1. katına çıkarak dergiye erişebilirsiniz.

Derginin basılı formatta bulunmadığı durumlarda elektronik aboneliğinin olup olmadığını, yine “Katalog Tarama” alanından kontrol edebileceğiniz gibi, “Elektronik Dergiler” alanından derginizi sorgulayabilirsiniz. Kütüphanenin istediğiniz dergiye elektronik ortamda aboneliği mevcut ise, ilgili bağlantıları kullanarak kütüphaneye gelmeden de dergiye erişebilirsiniz. (Üniversitemiz akademik personeli ile yüksek lisans / doktora öğrencileri, Proxy ayarlarını yaparak kampüs dışından da elektronik kaynaklara erişim sağlayabilirler.)

Üniversite dışındaki bilgisayarlardan elektronik dergi ve veri tabanlarını kullanabilir miyim?

Elektronik dergi ve veri tabanlarına Gazi Üniversitesi Kampusu içinde bulunan bilgisayarlardan erişilmektedir. Ancak akademik personel ile tüm lisansüstü / doktora öğrencileri, Üniversitemiz web sayfasındaki “Kampus Dışı Erişim” başlığında açıklaması bulunan proxy ayarlarını yaparak bulundukları yerden de elektronik kaynaklara ulaşabilmektedirler.

Elektronik dergiye erişmek istediğimde bana şifre soruyor neden?

Kütüphanemizin abone olduğu elektronik dergilere bağlanıldığında sizden şifre isteniyorsa, dergi ambargolu olabilir ya da sorun, dergiye erişim sağlanan serverda yaşanan problemden kaynaklanabilir. Sorunun giderilmesi için lütfen 0312 202 29 56 ya da 0312 202 29 57 numaralı telefonlardan bizi arayarak sorunu bildiriniz.

Veri tabanları ile ilgili kullanım kılavuzları var mıdır?

Evet. Her veri tabanı adının yanında yer alan kullanım kılavuzu linkine tıklayarak görebilirsiniz. Ayrıca veri tabanları ile ilgili bilgi almak için 0312 202 29 56 – 0312 202 29 57 no'lu telefonları da arayabilirsiniz.

Kütüphanedeki elektronik kaynakların kullanımı ile ilgili kullanıcı eğitimi var mı?

Evet, öğretim görevlileri veya kullanıcılardan gelen istekler doğrultusunda kullanıcı eğitimi verilmektedir. Kullanıcı eğitimi için,  0312 202 29 56-0312 202 29 57 no'lu telefonlar aranarak randevu alınabilir ya da web sayfasındaki "Kullanıcı Eğitim İstek Formu" doldurulabilir.

Makale taraması yapıyor musunuz?

Hayır. Kütüphanemize geldiğinizde, referans kütüphanecisi nasıl tarama yapmanız gerektiği konusunda gerekli açıklamayı ve yardımı yapacaktır.

Kitap ile ilgili eleştiri ve tartışma yazılarını nereden bulabilirim?

Web of Science” ve “Academic Search Complete” veri tabanlarında kitap eleştiri ve tartışmalarını bulabilirsiniz.

Yüksek Lisans ve Doktora tezlerine nasıl erişebilirim?

Tezler, Kütüphanemizin 2. katında bulunan Tez Bölümü'nde hizmete sunulmaktadır. Tezlere erişim için kataloğumuzdan tarama yapmanız gerekmektedir. Katalogda “Ayrıntılı Arama” başlığını seçip aradığınız konu başlığını yazdıktan sonra ”Location” alanından “Tez Bölümü” ibaresini seçerek taramayı başlatınız. Çıkan kayıtların basılı formatta olanlarına yer numarası verilmiştir. Bu numarayı aldıktan sonra, Tez Bölümü bankosuna gidiniz. Elektronik formatta olanlarına erişmek için tez isminin altında yer alan “İnternet Sayfası” bağlantısına tıklayınız. Elektronik tezlere ayrıca kütüphanemiz web sayfasındaki Açık Erişim alanından da ulaşabilirsiniz.

Yabancı tezlere ulaşmak istiyorsanız “Elektronik Tezler” başlığından “Proquest Digital Dissertations” veri tabanını kullanabilirsiniz.

 

Kütüphanelerarası Ödünç Verme ve Belge Sağlama İle İlgili Sorular

Yurtdışından makale ve kitap getirtebilir miyim?

Evet. Bu hizmetten sadece akademik personel yararlanabilir. İstekleriniz için Kütüphanelerarası İşbirliği Sistemini kullanabilirsiniz.

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla nasıl kitap getirtebilirim?

Akademik personelin Kütüphane sayfasından Kütüphanelerarası İşbirliği Sistemini kullanarak istek formu doldurmaları gerekmektedir.

Gazi Üniversitesi dışında araştırma görevlisiyim. Kütüphanenizden ödünç kitap alabilir miyim?

Mensubu olduğunuz kurumun kütüphanesinden onaylı kütüphanelerarası işbirliği formu, üyelik için kimlik ve 1 fotoğrafla kütüphanemize üye olarak ödünç kitap alabilirsiniz.

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla kaç kitabı, ne kadar süreyle alabilirim?

 Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla en fazla 5 kitabı 1 ay süreyle ödünç alabilirsiniz. Bilgi için 0312 202 29 40 - 0312 202 29 41  no.lu telefonları arayabilirsiniz.

Kütüphanelerarası ödünç verme yoluyla aldığım kitapların süresini uzatabilir miyim?

Kitaplar bir başka okuyucu tarafından ayırtılmamışsa, kütüphane web sayfası üzerinden 2 kez veya yeniden form getirerek süre uzatması yapabilirsiniz. Bu konuda ayrıntılı bilgi için 0312 202 29 40 - 0312 202 29 41 no.lu telefonları arayabilirsiniz.

Yerleşim İle İlgili Sorular

Aradığım kitabın hangi katta olduğunu nasıl bulabilirim?

Yer numarası A - N kodlu kitaplar ve Tezler 2. Katta, P - Z kodlu kitaplar ve Kapalı Bölüm kitapları 3. kattadır.

Güncel dergileri nasıl bulabilirim?

Güncel dergiler, dergi adına göre alfabetik olarak kütüphanenin 1. katında yer almaktadır. Aradığınız süreli yayınların kütüphanemizde mevcut olup olmadığını öğrenmek için, kütüphanenin web sayfasında yer alan katalog tarama sayfasını kullanabilirsiniz.

Ciltli dergileri nerede bulabilirim?

Ciltli dergiler kütüphanenin 1. katında bulunmaktadır. Katın sağ tarafında fen ve sağlık bilimlerine ait dergiler, sol tarafında ise sosyal bilimlere ait dergiler bulunmaktadır.

Yüksek Lisans ve Doktora tezlerini nerede bulabilirim?

Tezler, kütüphanemizin 2. katında yer alan Tez Bölümü'nde bulunmaktadır. Tezlere erişim için, kataloğumuzdan tarama yapmanız gerekmektedir. Katalogda aradığınız konu başlığını yazdıktan sonra tez ibaresi koyarak taramayı başlatınız. Çıkan kayıtların tasnif numarasını aldıktan sonra, Tez Bölümü bankosuna gidiniz. Ayrıca erişim izinli tezlere kütüphanemiz web sayfasından açık erişim alanından ulaşılabilir.

Fotokopi ve Çıktı Alma Hizmetleri

Kütüphanede fotokopi hizmeti var mı?

Evet. Kütüphanenin 1. ve 2. katında fotokopi hizmeti verilmektedir.

Elektronik makalelerin çıktısını alabilir miyim?

Hayır. E-posta adresinize gönderebilirsiniz ya da USB belleğinize yükleyebilirsiniz.

Danışma İle İlgili Sorular

Bilgi almak için nereye başvurabilirim?

Bilgi almak için, 0312 202 29 56 - 0312 202 29 57 no' lu telefonları arayabilir ya da kütüphane giriş katındaki Referans Bölümüne başvurabilirsiniz.

Kütüphane kaynaklarının kullanımı ve tanıtımına ilişkin tur veya eğitim düzenlenebilir mi?

Evet. Telefonla (0312 202 29 56 - 0312 202 29 57)  randevu alarak belirlenen gün ve saatte  bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Ayrıca akademik personelimiz, web sayfamızdaki “Referans Hizmeti” başlığı altında bulunan "Kullanıcı Eğitimi İstek Formu"nu doldurarak, belirlenen gün ve saatte bu hizmetten faydalanabilirler.

Elektronik kaynakları kullanırken yardıma ihtiyaç duyduğumda kime başvurabilirim?

Bu konuda referans kütüphanecilerinden yardım alabilirsiniz.

Diğer Sorular

PDF dosyası nedir?

Elektronik ortamda, tam metin kaynakları görüntüleyen bir sistemdir. Elektronik dergi ve veri tabanlarından yapılan taramalar sonucunda, makalenin tamamını görmek için makale künyesinin altındaki “PDF” ibaresini seçiniz.

PDF dosyalı bir makaleyi nasıl açabilirim?

İnternet'ten ücretsiz olarak Acrobat Reader programını bilgisayarınıza yükleyerek PDF dosyalarını açabilirsiniz.

Kütüphane içinde disket veya CD-ROM satın alabileceğim bir yer var mı?

Hayır.

Kütüphane içinde kendi dizüstü bilgisayarımı kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsiniz. Kütüphanemizde wireless (kablosuz internet) hizmeti de verilmekte olup, bilgisayarında wireless kartı bulunan kullanıcılar bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Kütüphanede yarı zamanlı olarak çalışabilir miyim?

Evet. Akademik yıl içinde Gazi Üniversitesi öğrencileri kütüphanede yarı zamanlı olarak çalışabilirler. 

Kütüphaneye kitap siparişi yapabilir miyim?

Evet. Kütüphanemiz web sayfasında bulunan Kitap Sipariş Formu doldurularak, kitap siparişi yapılabilir.